1 - ) Taraflar ve Konusu

İşbu sözleşme 39 Turizm Ltd. Şti. ile Sayın {ADSOYAD} ile yapılan hizmet sözleşmesidir.


2 - ) Sözleşme Bedeli

2.1 Sözleşme bedeli KDV dahil {TUTAR}

2.2 Bu bedele, tur veya otel rezervasyon belgesi (VOUCHER)’da belirtilen tüm hizmetler dahildir. Otel giriş çıkış tarihleri, süreler, ulaşım detayları,pansiyon durumu yine Voucher belgesinde belirtildiği gibidir. Bunlar haricindeki turlar ve hizmetler ekstra ücrete tabidir. Gidilecek ülkelerin mevzuatlarına göre turistlerden alınması gereken vergi, resim , harç ve benzeri kamusal ödemeler ile döviz kurlarından kaynaklanan fiyat değişiklikleri tüketiciye yansıtılır. Bu durum tüketiciye derhal bildirilir. Tüketici bildirimden sonra herhangi bir tazminat ödemeden sözleşmeden dönebilir yahut yapılan değişiklikleri ve fiyat üzerindeki etkisini belirtilen ek sözleşmeyi kabul eder.

3 - ) Ödemeler

3.1 Kayıt anında rezervasyon bedelinin en az %100'ü ödenmesi gerekmektedir. Gezinin başlamasına 15 gün kala iptal etmek istenirse ödemenin tamamı tüketiciye iade edilir.Gezinin başlamasına 14-7 gün kala iptal etmek istenirse ödemenin %50 si tüketiciye iade edilir,diğer %50 si tüketiciye cayma bedeli olarak fatura edilir.Gezinin başlamasına 6 gün ve daha az kalan sürelerde ödemenin %100’ü cayma bedeli olarak fatura edilir.

3.2 İndirimli hizmet satın alan tüketici, hizmet bedelinin tamamını rezervasyon tarihinde ödemekle yükümlüdür.

3.3 Özel ürün, Kampanya ve Erken Rezervasyon indirimli hizmetlerde bakiyenin ,hizmetin başlamasından en geç 45 gün önce ödenmesi gerekmektedir.


4 - ) İptal ve Devir

4.1 Acente, gerekli tüm özeni göstermiş olmasına rağmen gezinin başlamasına veya devamına engel teşkil eden; gerekli yolcu sayısı kadar kesin kaydın oluşmaması ve/veya olumsuz hava koşulları, yol engeli, grev, terör, sis, savaş ihtimali, öngörülemez teknik hususlar ve tüm mücbir sebeplerden dolayı geziyi iptal veya tehir edebilir. Bu durumda tüketicinin tazminat hakkı yoktur.

4.2 Tüketici, hizmetin başlamasına 15 gün kalaya kadar iptal talep ettiğinde ödediği bedelin tamamı kendisine iade edilir.(indirimli, özel ürünler ve Erken Rezervasyon döneminde yapılan rezervasyonlar hariç).

4.3 Tüketicinin, kendisi veya birinci derece akrabalarının 10 günlük mutat iştigaline engel olan rahatsızlıkları veya ölümlerini tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak resmi kurul raporu ile hizmetin başlamasından önce yazılı ibrazı ,iptal/devir maddelerinin istisnasıdır.

4.4 Tüketici,hizmetin başlamasına tam 7 gün öncesine kadar turu istediği kişiye devredebilir. Devralan, bakiye ve devirsebebiyle doğan tüm masraflardan devreden ile beraber sorumludur. Tüketici ,tüm iptal/devir taleplerini yazılı olarak hizmetin başlangıcından evvel acentesine sunmakla yükümlüdür.

4.5 Tüketicinin başlangıcını kaçırdığı hizmete iştirak edeceğini yazılı olarak bildirmemesi durumunda; Acente tüketici adına yapılmış tüm rezervasyon ve hizmetleri 24 saat sonra iptal etme hakkına sahiptir. Bu gibi iptallerde tüketiciye herhangi bir ücret iadesi yapılmaz.

4.6 Acente gerekli gördüğü durumlarda Tüketiciye bildirmek kaydıyla ilan ettiği veya kayıt aldığı turları hizmetin başlamasından evvel kısmen veya tamamen iptal edebilir. Aynı sürede veya hizmet sırasında acente hizmet kapsamındaki otel isimlerini, ulaşım araçları ile bunların hareket yerlerini, programda belirtilmiş ve gezilecek yer olarak gösterilmiş yerlerin ziyaret sıralarını değiştirebilir. Tüketici bu değişiklilik ve iptalleri haklı nedenlerle kabul etmediği takdirde, rezervasyonunu iptal edip, tüketilmeyen hizmet bedellerini iade alma hakkına sahiptir.

4.7 Charter uçuşlarda 15 gün ve daha sonraki iptallerde hiçbir mazeret geçerli olmayıp, uçak ücreti iadesi söz konusu değildir.


5 - ) Turun Süresi , Yeme ve İçme Voucher (kişi,konaklama ve tur detayları) ‘da Belirtildigi gibidir.

6- ) Hareket Saatleri Uçak, vapur, tren, otobüs vb. ulaşım araçlarının hareket saatleri sözleşmenin yapıldığı tarihte geçerli olan saatlerdir. Daha sonra taşıyıcı şirketlerin yapacağı tarife değişikliklerinden acenta sorumlu değildir. Sözleşmedeki uçak, vapur, tren, otobüs,vb. ulaşım araçlarının hareket yeri saat ve sefer sayıları geziden önce acentadan kontrol edilmelidir. Herhangi bir sebepten dolayı ulaşım araçlarına bağlı olarak veya olmayan sebeplerden değişiklik yapılabilir. Acentamız tur hareket detaylarını yolculara bildirmekle birlikte yolcularımızda bu detayları öğrenmekle yükümlüdür. Bu tura ait hareket saatleri voucher (konaklama ve tur detayları) belgesinde belirtildigi gibidir. DURAKLAMA YERLERİ : Yanlızca otobuslü turlarda ,30 dakikayı geçmiyecek şekilde ,yol güzergahı üzerindeki dinlenme tesislerinde ihtiyaç molası verilir. Dinlenme tesisi, ne kadar sıklıkla mola verileceği gibi ayrıntılar , kaptan şöförlerimizin insiyatifindedir. Mola yerleri, Hava,yol ve genel şartlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

7 - ) Bagaj

7.1 TURA KATILAN TÜKETİCİNİN HER TÜRLÜ GEZİDE 50CM X 70CM EBATLARINDAN BÜYÜK OLMAMAK KAYDI İLE İKİ VALİZ UÇAKLI SEYAHATLERDE İSE 20 KG. BAGAJ GÖTÜRME VE GETİRME HAKKI VARDIR. BAGAJLARIN İÇİNDE PARA, KIYMETLİ EVRAK VE BENZERİ DEĞERLİ ZİYNET EŞYALARI BULUNDURULMAMALIDIR. KAYBOLAN BAGAJ İÇİNDEKİ KIYMETLİ EŞYADAN ACENTA SORUMLU TUTULMAZ.

7.2 KOKAN , AKAN, YANICI VEYA PATLAYICI VASIFLARI OLAN VEYA ÇEVRESİNE RAHATSIZLIK VEREN EŞYALAR İLE KESİCİ DELİCİ, VE ATEŞLİ SİLAHLAR VE HER ÇEŞİT HAYVAN, ACENTANIN AYRICA VE AÇIKÇA YAZILI İZİN OLMADAN TAŞIT ARAÇLARINA VE KONAKLANACAK TESİSLERE ALINMAZLAR.

7.3 ACENTA PERSONELİNİN AĞIR KUSURUNDAN KAYNAKLANAN BAGAJ KAYBI VEYA HASARI DURUMUNDA KAYBOLAN VEYA HASAR GÖREN BAGAJIN İÇİNDE BULUNAN EŞYALARIN MADDİ VE MANEVİ DEĞER İLE SAİR VASIF VE ÖZELLİKLERİ GÖZETİLMEKSİZİN GEZİNİN TOPLAM BEDELİ İÇİNDE ULAŞIMA İSABET EDEN KISMININ ½Sİ KAYBOLAN EŞYA SAHİBİNE ÖDENİR. ACENTA TÜKETİCİ TARAFINDAN KENDİSİNE YAZILI OLARAK KIYMETLERİ İLE BİRLİKTE DEKLARE EDİLEREK TESLİM EDİLMİŞ EŞYANIN HER TÜRLÜ KAYBINDAN, HASARINDAN VE ÇALINMASINDAN EN ÇOK GEZİNİN BEDELİ KADAR SORUMLUDUR.


Vize İşlemleri Vize pasaport işlemleri tüketiciye aittir. Ancak gezinin başlamasından 1 ay önce gerekli tüm belgelerin eksiksiz olarak acentaya teslim edilmesi halinde ücreti mukabilinde vize işlemleri takip edilebilir. 1 aylık sürede veya daha sonra vize için teslim edilen pasaportla ilgili olarak, vize işlemleri tamamen konsoloslukların insiyatifinde olduğundan acentanın vize alınamamasından dolayı herhangi bir sorumluluğu yoktur. Vize alınması o ülkeye giriş garantisi vermediğinden, ülkeye kabul edilmeyenler açısından acentanın hiçbir sorumluluğu yoktur. Ve bu sebeple herhangi bir iade veya tazminat ödemez./h2>

REHBER ÜCRETİ Rehber ücreti, rehber olduğu belirtilen turlarda tur bedeline dahildir.

10 - ) Genel Hükümler

10.1 SEYAHAT SİGORTASI HİZMETİ SATIN ALAN VEYA SEYAHAT SİGORTASI SEYAHAT PAKETİNİN İÇİNDE BULUNAN TÜKETİCİLERİN EKSİK VEYA AYIPLI İFA , HASAR ,ZARAR VE KAYIPLARI İLE İLGİLİ TEMİNATIN KAPSAMI BU HİZMETİ SUNAN SİGORTA FİRMASININ POLİÇESİYLE BELİRLENMİŞTİR. ACENTA BU TEMİNATLARIN İÇERİĞİ, KAPSAMLARI VEYA UYGULAMA ŞEKİLLERİ İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR SORUMLULUK TAŞIMAMAKTADIR. TÜKETİCİ SEHAYAT SİGORTASININ KAPSAMINI SATIŞ TEMSİLCİSİNDEN ALMAK İLE YÜKÜMLÜDÜR.

10.2 TÜKETİCİNİN, BAŞLADIĞI TURU, HİZMETİN KUSURLU OLDUĞUNDAN BAHİSLE TERK ETMESİ HALİNDE, TURU TERK ETTİĞİNİ ACENTA YETKİLİSİNE VE KONAKLADIĞI OTELE SEBEPLERİ İLE BİRLİKTE YAZILI OLARAK BİLDİRMEK ZORUNDADIR. AKSİ HALDE TÜKETİCİ TURU TERK ETMİŞ SAYILMIŞ VE HİZMETİ ALIP KULLANMIŞ ADDOLUNUR.

10.3 OTOBÜS İLE YAPILAN KARA YOLCULUKLARINDA, KOLTUK SIRA NUMARALARI, TURUN SATIN ALINDIĞI VE ÖDEMENİN YAPILIŞ SIRASINA GÖRE ACENTA TARAFINDAN BELİRLENİR. MÜŞTERİ EĞER İSTERSE, KOLTUK SIRA NUMARASINI, TURUN BAŞLANGIC TARİHİNDEN BİR GÜN ÖNCE ACENTA DAN ÖĞRENEBİLİR. SATIŞ SIRASINDA VE SONRASINDA ACENTA, HİÇBİR ŞEKİLDE KOLTUK SIRA NUMARASI İLE İLGİLİ KESİN SÖZ VEREMEZ.

10.4 TÜKETİCİNİN ŞİKAYETÇİ OLDUĞU HUSUSLARI HİZMETİN İFASI SIRASINDA YAZILI OLARAK YETKİLİYE BİLDİRMESİ İYİ NİYETLİ TÜKETİCİNİN ÖZEN BORCUDUR. TÜKETİCİ’ NİN ŞİKAYETÇİ OLDUĞU HALDE HİZMETİ SONUNA KADAR KULLANMASI ŞİKAYETÇİ OLDUĞU HUSUSLAR İLE İLGİLİ İKAME HİZMET VE BEDEL İADESİ GİBİ TAZMİNAT HAKLARINI ORTADAN KALDIRIR.

10.5 SÖZLEŞMEDE İMZASI BULUNMAYAN ANCAK SÖZLEŞMEYE KONU GEZİYE KATILAN TÜKETİCİ (LER) DE KENDİ ADLARINA KAYIT YAPTIRMAKLA GÖREVLENDİRDİKLERİ TÜKETİCİ(LER) BU SÖZLEŞMEYİ OKUYUP KABUL VE TAAHHÜT ETMİŞ SAYILIRLAR. BUNA RAĞMEN, SÖZLEŞMEDE BİZZAT İMZALARININ OLMADIĞI GEREKÇESİYLE GEZİYE KATILAN TÜKETİCİ (LER) İN ACENTA ALEYHİNE VE KATILMIŞ OLDUKLARI GEZİ İLE İLGİLİ DAVA VE TAKİPLER VE ACENTANIN TÜKETİCİYE BU SÖZLEŞMEDE YAZILI HUSUSLAR DIŞINDA BİR BEDEL YA DA TAZMİNAT ÖDEMEK ZORUNDA KALMASI HALİNDE ACENTANIN SÖZLEŞMEDE İMZASI BULUNAN TÜKETİCİ(LER) YE ÖDEMİŞ OLDUĞU FAZLA MİKTAR İÇİN RÜCU HAKKI MAHFUZDUR. BU GEZİYE KATILAN TÜKETİCİLER İMZALAMIŞ OLMASALAR DAHİ TARAFLAR ARASINDA GEÇERLİ OLACAK BU SÖZLEŞME ŞARTLARINI KATALOG VE İLANLAR NEDENİ İLE ÖĞRENMİŞ, GEZİYE BU SÖZLEŞME ŞARTLARINDA KATILMAYI TAAHHÜT ETMİŞLERDİR.

10.6 SÖZLEŞMENİN TÜKETİCİDE KALAN KOPYASI İLE ACENTADA KALAN KOPYASI ARASINDA ÇELİŞKİ OLURSA ACENTADA KALAN KOPYA KAYITLARI ESAS ALINACAKTIR.

10.7 TÜKETİCİ, REHBER, TESİS, ACENTE VE ULAŞIM ARACI YETKİLİLERİNİN SATIN ALINAN HİZMETLE İLGİLİ BİLDİRDİĞİ KURALLARA UYACAĞINI; 3.KİŞİLERİN CAN,MAL VE HUZURUNA SAYGI DUYACAĞINI AKSİ TAKDİRDE HİZMETİ HAKLI NEDENLE ALAMAYACAĞINI VE İADE HAKKININ BULUNMADIĞINI KABUL EDER.

10.8 BU SÖZLEŞMEDEN DOĞAN UYUŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN TÜKETİCİ, İSTERSE İKAMETGAH ADRESİNDEKİ MAHKEMELERDE DE DAVA AÇABİLİR.

11 - ) Zorunlu Seyahat Sigortası

11.1 1618 SY YASANIN 12.MADDESİ UYARINCA; PAKET TUR HİZMETİ SATIN ALINDIĞI TAKDİRDE PAKET TURUN EKSİK YADA HİÇ VERİLEMEMESİ HALLERİ SİGORTA İLE TEMİNAT ALTINA ALINMIŞTIR.TEMİNAT KAPSAMI PAKET TUR BEDELİ KADARDIR.

11.2 ZORUNLU SEYAHAT SİGORTASI PAKET TURLARDA TÜM TUKETİCELERE TARAFIMIZDAN YAPILMAKTADIR. SİGORTA BEDELİ TÜKETİCİLERE AİTTİR VE BU BEDEL VOUCHER’DA AYRICA BELİRTİLMİŞTİR.

11.3 PAKET TURLAR DIŞINDA KALAN HİZMETLERDE, TÜKETİCİ DİLERSE KONAKLAMA HİZMETİ BAŞLAMADAN EVVEL ; KAZA VE HASTALIK HALİNDE ÇIKIŞ NOKTASINA DÖNÜŞ MASRAFLARI İLE HER TÜRLÜ KAZADAN DOĞAN ZARAR İLE TEDAVİ MASRAFLARINI SİGORTALATABİLİR. BU SÖZLEŞME VOUCHER (KONAKLAMA DETAYLARI) ‘ DA DAHİL 3 SAYFADAN OLUŞMAKTADIR. VOUHCER’DA ADI GEÇEN TÜM KİŞİLER ADINA SÖZLEŞMENİN BİR NÜSHASINI TESLİM ALDIM. VOUCHER'DA ADI GEÇEN TÜM KİŞİLER ADINA İSİM..{ADSOYAD}

İMZA..........................................

 


BLOG LİSTESİNE DÖN